RATNIK SVJETLOSTI Braniteljske udruge su same sebi svrha

Kako građani doživljavaju braniteljske udruge najbolje pokazuje komentar koji je upisao jedan korisnik Facebook-a.

„Udruge su same sebi svrha.
Od njih koristi ima par njih.
Stotine komemoracija,
Stotine domjenaka.
Stotine troškova?“

Raščlanjujući braniteljske udruge u Međimurskoj županiji to je gruba realnosti. Braniteljske udruge čine nekoliko aktivista, koji se natječu da budu na svim događanjima gdje se polažu vijenci i pale svijeće, kako bi bili viđeni. Polaganje cvijeća i paljenje svijeća je postao hrvatski folklor kao i tradicionalno kuhanje „srpskog pasulja“ za Prvi svibanj, iako je stari hrvatski običaj je da se umrlima polaže cvijeće i pale sviće za Sisvete / Dušni dan.

Je li kreativnost aktivista u tome da se pale svijeće? Je li se samo polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća odaje počast hrvatskim braniteljima i čuva dignitet domovinskog rata? Ljudski je sjećati se poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja, ali što je s nama živima koji smo imali nesreću preživjeti ? Koja je uloga braniteljskih udruga u toj priči ?

Na prvi pogled autor citiranog mišljenja i stava je u pravu, ali ima braniteljskih udruga koje nastoje vrlo uspješno animirati branitelje i građane na očuvanju tekovina Domovinskog rata, kroz povođenje projekta za opće javno dobro i na koristi svih građana.

Tako npr. udruga Veterana 34. inženjerijske bojne organizira druženja sportska takmičenja za svoje članove svake godine na Dravi. Organizira u povodu VRO „Bljesak“ multimedijsku prezentaciju za učenike srednjih škola grada Čakovca, organizira tematske izlete članova udruga i njihovih obitelji na mjesta značajnih događanja iz Domovinskog rata, te kulturnih i povijesnih znamenitosti Hrvatske i sve je javno objavljeno preko mrežnim stranica https://www.inzenjerija-cakovec.net/, pri tom pronoseći slavu Međimurja diljem Lijepe naše. Njihova izložba ratnih fotografija povodom 29. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Bljesak te u čast Dana Međimurske županije postavljena u multimedijskoj dvorani Riznice Međimurja je nadišla okvire Međimurske županije.

Društvo VETERAN kao jedna od najmlađih braniteljskih udruga u Međimurskoj županiji uspjela je putem projekata zaposliti jednu osobu, tradicionalno provodi Studijska putovanje uz VRO „Bljesak“ i „Oluju“ u kojima učestvuje preko 50% sudionika koji nemaju status branitelja, a 12% članova udruge su djeca. Udruga je koja provodi tradicionalno Memorijali bogračfest“ u sjećanje na uznike srpskih kazamata. Sve to kroz projekt „Stazama pobjednika“ https://stazama-pobjednika.veteran.hr/ . Udruga koja jednina u Hrvatskoj ima aktivno savjetovalište za branitelja i članove njihovih obitelji https://mvc.veteran.hr/. Udruga čije je projekt „Zajedno za bolje sutra“ jedni sufinanciran u Međimurskoj županiji od strane MHB preko javnog poziva za financiranje/sufinanciranje aktivnosti psihološkog i socijalnog osnaživanja te podizanja kvalitete življenja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te stradalnika iz Domovinskog rata i aktivnosti promicanja vrijednosti Domovinskog rata u 2023. i 2024. godini. Udruga provodi aktivnost „Veterani čuvani prirode“ kao eko akciju na uređenju izvorišta i gornjeg toka rijeka Trnave.

Zajednica braniteljskih udruga Međimurske županije je u samo godinu dana postojanja vrlo zapaženo i uspješno organizirala „Memorajalnu biciklijadu“ u čast međimurskim braniteljima, te niz aktivnosti na očuvanju hrvatskog identiteta i očuvanja digniteta Domovinskog rata https://www.zbumz.hr/, te je otvorila vrlo uspješan i čitan braniteljski portal „Branitelji zajedno“ https://www.branitelji.net/.

Znači, nikako ne stoje generalne teze komentara s facebook-a.

Ali nažalost od 22 braniteljske udruge u Međimurskoj županiji samo njih 5 ima web stranice i javno objavljeno koje aktivnosti su provele i prikazale transparentnost trošenja odobrenih sredstava, kako to nalaže Zakon o udrugama.

Stoga je činjenično da je autor teksta

„Udruge su same sebi svrha.
Od njih koristi ima par njih.
Stotine komemoracija,
Stotine domjenaka.
Stotine troškova?“

stekao navedeni takav dojam, jer samo u Međimurju 17 braniteljskih udruga koje troše proračunskih novac javno ne prikazuju transparentnost trošenja sredstava iz javnih izvora (nemaju web stranice), pa je čak i njihovom članstvu nepoznato koje aktivnosti provodi udrugama samim time ne ostvaruju svoja članska prava kako ih definira Zakon o udrugama i Zakon o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji.

Npr. neke od udruga koja javno ne objavljuju izvješće o provedbi projekta već nekoliko godina „provode“ projekt „POBOLJŠANJE KVALITETE ŽIVOTA BRANITELJSKE POPULACIJE MEĐIMURSKE ŽUPANIJE“, pa bi bilo zanimljivo da se jave hrvatski branitelji iz Međimurske županije da nam predoče javno, kako se to njima u zadnjih nekoliko godina poboljšala kvaliteta življenja od tih projekata.

Takve udruge šire netrpeljivost, pa čak i nesnošljivost međi braniteljima s pričom kako male, novoosnovane, učinkovite braniteljske udruge nemaju parvo postojati, da razjedinjuju branitelje, a glavna teza je da im svojim kvlaitetnim projektima s kojima se javljaju na jave natječaje za sufinanciranje otimaju novac, jer evo da nema tih udruga sav novac bi pripao njima. Šire sindikalne teze „zajedno smo jači“ iako se postavlja pitanje protiv koga će se to boriti takve udruge? Hoće li rušiti državu koju su stvarali?

Nažalost aktivnosti takvih udruga su upravo kako navodi facebook-ovac „Udruge su same sebi svrha. Od njih koristi ima par njih. Stotine komemoracija. Stotine domjenaka. Stotine troškova?“

Piše: Ratnik Svjetlosti