Jučer su Središćanci uživali u fotografijama poznatog čakovečkog fotografa Damira Klaića Ključa kao i instalaciji Panonska riba slovenskog umjetnika Roberta Juraka. Plutajuća izložba fotografija bila je postavljena u gradskoj lučici i to prvi put u Međimurju na rijeci Muri. Ovaj kulturni događaj odvijao se u sklopu manifestacije „Ljeto uz Muru 2015.“
Robert Jurak slovenski je umjetnik iz Logarovci kod Ljutomera. Bavi se dizajnom, kiparstvom, slikarstvom, glazbom, filmom, fotografijom, ART oblikovanjem i još mnogim drugim djelatnostima. Kip Panonske ribe ili točnije kostur izradio je kako bi upozorio na današnju situaciju u društvu koju moramo promijeniti na bolje. U izradu ribe uložio je 200 sati rada kroz dva mjeseca, a skulptura je teška više od 600 kilograma.
Damir Klaić-Ključ rođen je 1964. godine u Starim Perkovcima kod Slavonskog Broda. Školuje se u Čakovcu i Varaždinu gdje 1983. godine završava srednju grafičku školu. 1984./1985. upisuje fakultet organizacije i informatike FOI u Varaždinu. Sredinom osamdesetih godina 20. stoljeća počeo se baviti fotografijom, a zatim i grafičkim dizajnom. Dobitnik je Nagrade mladosti za likovno stvaralaštvo u Čakovcu 1989. Oblikovao je plakate za kazališne družine, sudjelovao je u reklamnim kampanjama modnih marki Levi”s , Di Caprio i Angel, radio fotografije za monografije likovnih umjetnika i raznovrsne publikacije Grada Čakovca ( 1987. -2010.).
Publicirane su mu autorske mape fotografija Otok između Mure i Drave (2006.) i Međimurski pilovi ( 2010.). Foto monografija Grada Čakovca (2005.). Samostalno je izlagao grafike, plakate i fotografije više od četrdeset (44) puta u Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, i Velikoj Britaniji. Sudjelovao je na više od dvadesetak (25) skupnih žiriranih izložbi u domovini, Sloveniji i Mađarskoj. Nakon 2010. bavi se konceptualnom fotografijom, fotoperformansima i instalacijama. Živi u Čakovcu.
Njegove plutajuće fotografije dio su fotografske predstave (performasa) koja računa sa snagom naslijeđenih značenja simbola i instinktivnom potrebom za mistikom, iako je ovaj postupak prije demistifikacija fotografije nego obrnuto. Ali bizarnost postave daje mu ezoteričan kontekst. (ULUPUH)
(rt, foto Tin Tomanić)