
U petak, 18. listopada 2019. s početkom u 18 sati u zgradi Scheier održat će se otvorenje izložbe kojim će se predstaviti ciklus fotografija umjetnice Ive Lulić pod nazivom Čudesni svijet nadnaravnih bića iz tradicijskih vjerovanja Podravine. Izložba daje prikaz intrigantnog svijeta nadnaravnih bića, mitova, tradicijskih vjerovanja i narodne predaje Podravine, a traje od 18. do 31.listopada 2019.
Umjetnica Iva Lulić se dulji niz godina bavi oživljavanjem nematerijalne hrvatske baštine kroz fotografiju i umjetničke projekte. Ovaj poseban svijet autorica dočarava bez korištenja modernih mogućnosti računalnih efekata. Fotografije, kojima se uspješno spajaju stvarnost i imaginacija, postiže znalačkom razradom koncepta, korištenja svjetla i boje te igrom očišta. Njeni autorski projekti uspješno spajaju fotografski, ali i scenografski rad s elementima socijalnog, humanitarnog i edukativnog djelovanja.
Dodatna zanimljivost u sklopu izložbe bit će javni razgovor s autoricom Ivom Lulić i kustosicom Muzeja Međimurja Janjom Kovač o nastanku ovog velikog fotografskog projekta i o podravskoj mitologiji fotografija nadovezanoj na međimurske priče i vjerovanja. Javni razgovor će se održavati prigodno, uoči Noći vještica, u četvrtak 31. listopada 2019. u zgradi Scheier s početkom u 18 sati.
Izložba Čudesni svijet nadnaravnih bića iz tradicijskih vjerovanja Podravine oživljava mitove koji su dio pučke predaje Podravine unutar tipičnih podravskih krajolika i tradicionalne ruralne arhitekture. Autorica je u višemjesečnom radu pokušala obuhvatiti sva godišnja doba, a snimanja je radila diljem Podravine od repaških i bilogorskih šuma, ušća Drave, Podravskih pijesaka do njiva, livada, seoskih dvorišta i starinskih interijera, na više od 50 lokacija. “U kontrapunktu prirodne veličanstvenosti i umjetne i umjetničke intervencije utemeljene na tradicijskoj ikonografiji, pučkoj i pradavnoj mitskoj predaji, cijeli projekt postaje mnogo više od same fotografije. Fotografija je Ivi Lulić samo sredstvo za oživljavanje najdubljih sjećanja, koji se javljaju u fragmentima utkani u suvremeno duhovno nasljeđe. U tome je posebnost ovih fotografija kojima je autorica ostvarila proboj u intermedijalnu zonu umjetničkog djelovanja.”, Branka Hlevnjak, pov.umj.
Vrata zgrade Scheier u vrijeme trajanja izložbe otvorena su od utorka do subote 9:00-12:00 sati te od ponedjeljka do petka 18:00 – 21:00 sat. Ulaz je besplatan.
Društveno-kulturni i umjetnički programi u sklopu projekta Nove prakse
Projektom Nove prakse – sudioničko upravljanje zgradom Scheier uspostavlja se višenamjenski društveno-kulturni centar u zgradi Scheier opremljen za kreiranje novih sadržaja te se potiče kvalitetna programska produkcija i prezentacija kroz javne pozive za društveno-kulturne i umjetničke programe.
Cilj je pružiti potporu društveno-kulturnim i umjetničkim programima koji se bave aktualnim, suvremenim, participativnim i temama s kritičkim pristupom kroz izložbe, predstave, performans, film, instalacije, intervencije, koncerte, edukacije i sl.
Najave nadolazećih društveno-kulturnih i umjetničkih programa u zgradi Scheier podržanih kroz projekt Nove prakse:
02.11.2019. u 20 sati Gušenje polikromije i Muzej lomova, Zagušljivi dim i Tina Čatlaić • 02.11.2019. u 18 sati Das Unbehagen, Bojan Koštić • 09.11.2019. u 18 sati Zauvijek, Monika Rusak • 15.11.2019. u 11 i 30 sati Priča o sloniću Babaru, Danijela Petrić i udruga Mala opera • 17.11.2019. u 18 sati Kao prvo – Zagonetno drvo, Matija Bobek • 22.11.2019. u 18 sati III_IV, Vana Gaćina • 09.12.2019. u 18 sati #pivilion_dot_net, Dina Karadžić i umjetnička organizacija Format C.
Svi zainteresirani su pozvani da sudjeluju i posjete programe, a novosti i sve dodatne informacije o aktivnostima na projektu Nove prakse mogu pronaći na web stranici scheier.hr te na društvenim mrežama projekta (Facebook, Instagram). Ulaz na sve programe je besplatan.
Društveno-kulturni i umjetnički programi organiziraju se u sklopu projekta Nove prakse – sudioničko upravljanje zgradom Scheier koji provodi Platforma za Društveni centar Čakovec u partnerstvu s Međimurskom županijom, a financira ga Europska unija u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. (natječaj Kultura u centru) u 100% iznosu od 2.499.436,82 kn. Trajanje projekta je 24 mjeseci, a završava zaključno s 29. listopadom 2020. godine.
Valentina Nedeljko,
Koordinatorica edukacija, događanja i studijskih posjeta
Platforma za Društveni centar Čakovec
Nove prakse – sudioničko upravljanje zgradom Scheier
Dr. Ivana Novaka 38, 40000 Čakovec, Hrvatska
M: +385 95 517 4870